Spis treści

Jak kolektory danych przyspieszają procesy magazynowe?

Prowadzenie biznesu wymaga ciągłych inwestycji w rozwój, przedsiębiorstwa muszą stale dostosowywać się do dynamicznie zmieniających się tendencji i potrzeb rynku. Najszybciej zachodzące zmiany dotyczą technologii, automatyzacji i IA. To one wyznaczają kierunki rozwoju oraz poprawiają efektywność i wydajność operacyjną.

W niniejszym artykule przyjrzymy się urządzeniom skanującym – terminalom magazynowym.

Czym jest kolektor danych?

Kolektor danych (terminal magazynowy) to urządzenie wykorzystywane w logistyce, służące do zapisywania informacji, skanowania kodów kreskowych, kodów graficznych i odczytu fal radiowych (RFID). To swoisty komunikator pomiędzy systemem WMS a pracownikiem. Przekaz danych zachodzi w obu kierunkach, usprawniając zarządzanie towarami oraz monitorując i rejestrując działania na magazynie. To mobilny komputer, który zapewnia bieżącą interakcję z centralnym systemem.  

Optymalizacja procesów dzięki kolektorom danych

Prześledźmy na podstawie kilku przykładów, jak kolektory danych usprawniają pracę.

Przyjęcia dostaw

Poza samym fizycznym przyjęciem dostawy, równie ważne jest wprowadzenie i zapis informacji dotyczących: dostawcy, towarów, ilości, położenia oraz ich cech (np. numer seryjny, partia, data ważności). Pracownik za pomocą terminala skanuje etykiety towarów bezbłędnie je identyfikując, a prowadzane parametry produktów od razu widoczne są w systemie. Na terminalu wyświetlane są przydatne informacje, np. gdzie towar należy odłożyć. Po zakończeniu procesu automatycznie aktualizują się stany magazynowe zarówno w systemie WMS, jak i w zintegrowanych z nim systemach zewnętrznych.

Kompletacja zamówień

Kompletacja zamówień jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących na magazynie, stanowi 65-70% wszystkich operacji. Polega na zebraniu towarów zamówionych przez klienta i przygotowaniu ich do wysyłki. Na ekranie terminala magazynowego wyświetlają się przejrzyste instrukcje, które wskazują położenie produktu, produkt oraz ilość zgodnie z zamówieniem. Skanowanie lokalizacji czy towaru może stanowić dodatkową weryfikację poprawności wykonania kompletacji.

Inwentaryzacja

Za pomocą terminali magazynowych inwentaryzacja przebiega znacznie sprawniej. Skanowanie kodów bezbłędnie identyfikuje towar i jego położenie, ilości nie trzeba przepisywać z arkuszy spisowych, co jednocześnie przyspiesza pracę oraz eliminuje liczne pomyłki. Dodatkowo zarządzający inwentaryzacją otrzymuje informacje na bieżąco i może szybciej przystąpić do weryfikacji różnic.

Te i wiele innych procesów zachodzących na magazynie są usprawniane przy użyciu urządzeń skanujących, które jednocześnie ograniczają pojawienie się błędów i pomyłek. Mobilność kolektorów umożliwia pracownikowi wykonywanie zadań bez konieczności powrotów do stacjonarnych stanowisk i pozwala na wyeliminowanie tzw. działania na kartkach, a w konsekwencji przyśpiesza całość pracy.

Przed wyborem kolektora magazynowego poznaj swoje potrzeby

W zależności od skali, rodzaju działalności, infrastruktury, zachodzących procesów logistycznych oraz indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa wybór odpowiedniego urządzenia może być różny. Kolektory, które sprawdziły się w jednym magazynie, nie zawsze będą dobrym wyborem w innym.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając terminal magazynowy?

Rodzaj prowadzonej działalności

Stojąc przed wyborem kolektora danych należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie, w jakim środowisku będzie on funkcjonował, do jakiego sektora gospodarki jest dedykowany.

Jeżeli firma zajmuje się produkcją i magazynowaniem warto zaopatrzyć się w model, który cechuje się większą wytrzymałością, twardszą obudową, lepszym modułem skanującym i często wyższą klasą szczelności. Wszytko po to, by terminal był odporny na panujące warunki środowiskowe.

W branży transportowej i dystrybucyjnej lepszym wyborem będzie tzw. terminal PDA (Personal Digital Assistant), który wyglądem przypomina smartfon. Charakteryzuje się bardziej kompaktowym kształtem, zazwyczaj nie posiada fizycznej klawiatury, często zaopatrzony jest w skaner z krótszym zasięgiem. Dzięki lżejszej konstrukcji będzie idealnym wyposażeniem dla pracowników sklepów detalicznych oraz kurierów.

Na potrzeby niektórych branż dostępne są dedykowane urządzenia, np. dla branży medycznej obudowa została skonstruowana z myślą o konieczności częstej dezynfekcji, a dla mroźni urządzenia dostosowane są do ekstremalnych temperatur.

Moduł skanujący i zasięg skanowania

Ważnym aspektem każdego kolektora jest rodzaj modułu skanującego, który należy odpowiednio dobrać do kodów występujących w magazynie. Na rynku dostępne są:

  • Skanery 1D – wykorzystujące promień laserowy do odczytywania kodów jednowymiarowych, przyjmujących postać kresek o różnej gęstości. Jest to najczęściej spotykany rodzaj znakowania, który można znaleźć na etykietach towarów, nośników i lokalizacji.
  • Skanery 2D – zdolne do odczytywania zarówno kodów kreskowych, jak i kodów dwuwymiarowych (kody QR).
  • Skanery RFID – odczytują znaczniki przy wykorzystaniu fal radiowych.

Kolejnym wyznacznikiem doboru odpowiedniego urządzenia jest zasięg skanowania, czyli odległość z jakiej pracownik będzie skanował etykiety, należy również wziąć pod uwagę rozpiętość skanowania. Przy kompletacji towarów z regałów półkowych lepszym rozwiązaniem będzie moduł krótkiego zasięgu. Dla osoby kompletującej z regałów paletowych, w szczególności przy wykorzystaniu wózka widłowego, odpowiedniejszym wyborem będzie kolektor z wbudowanym skanerem długiego zasięgu – umożliwia on odczytywanie danych z kodów oddalonych nawet do 30 metrów (zależne od urządzenia).

Środowisko pracy

W przypadku kolektorów przeznaczonych do pracy wewnątrz magazynu, gdzie infrastruktura Wi-Fi pozwala na płynną komunikacje i ciągłość połączenia internetowego, nie ma konieczności doboru urządzenia zaopatrzonego w kartę SIM. Dla pracownika poruszającego się w obszarze organicznego lub znikomego dostępu do sieci Wi-Fi idealnym rozwiązaniem będzie urządzenie z możliwością transmisji danych poprzez sieć komórkową.

Wybierając kolektor magazynowy pod uwagę należy wziąć również warunki w jakich będzie pracowało urządzenie. Parametrami wytrzymałościowymi są np.:

  • odporność na wodę, pył i kurz – Jeżeli urządzenie będzie pracowało w warunkach zwiększonego zapylenia lub wilgotności, chcąc wydłużyć jego żywotność warto zwrócić uwagę na klasę szczelności (IP). Jest to stopień ochrony obudowy przed kurzem oraz wilgocią.
  • wytrzymałość na upadek – Większość urządzeń powinna wytrzymać kilkukrotny upadek z wysokości ok. 1,2 m. Można również spotkać na rynku bardziej wytrzymałe modele, które powinny przetrwać upadek z wysokości ponad 1,8 m.
  • zakres temperatur pracy – Jeżeli terminal wykorzystywany będzie w dużej mierze w chłodniach i mroźniach, w których panuje niższa temperatura, warto rozejrzeć się za urządzeniami wyposażonymi w niskotemperaturowy akumulator.

Sposób użytkowania

Kolektory danych mogą przybierać różne formy, które wpływają na sposób użytkowania. Standardowy terminal może występować z uchwytem pistoletowym (tzw. „gun”) lub bez – uchwyt może być integralnie związany z urządzeniem lub dodatkowo doczepiany (w zależności od producenta). Modele z uchwytem są szczególnie zalecane do stosowania przy skanowaniu kodów z odległości mierzonej w metrach, ponieważ znacząco poprawiają celność a tym samym wygodę pracy. Jednak ze względu na gabaryty są mniej poręczne.

Przy wyborze należy zwrócić uwagę również na rodzaj klawiatury – może ona występować w formie fizycznej (numeryczna, funkcyjno-numeryczna, alfanumeryczna) lub systemowej (ekran dotykowy).

Ekran zasługuje na osobną uwagę. Co do zasady – im większy, tym lepszy. Przy porównaniu parametrów ważna jest jego wytrzymałość, a w specyficznych przypadkach warto szukać tych dostosowanych do pracy w rękawiczkach, czy do pracy w mroźniach.

Mniej eksponowanym elementem jest bateria. Producenci w modelach dedykowanych do obsługi magazynu szczególną uwagę zwracają na pojemność baterii i możliwość szybkiej jej wymiany, bez utraty wprowadzonych danych.

Skanowanie w systemie NuboWMS

Z NuboWMS można rozpocząć pracę na smartfonie, który za pomocą wbudowanego aparatu fotograficznego będzie skanował kody kreskowe i QR. Przy większej intensywności pracy warto jednak sięgnąć po dedykowane urządzenie jakim jest terminal magazynowy, który odczytuje dane z kodu szybciej, w różnym oświetleniu, pod wieloma kątami i z większych odległości. System NuboWMS jest kompatybilny z każdym terminalem mobilnym, niezależnie od producenta i rodzaju klawiatury.

Wybór odpowiedniego terminala mobilnego może być wyzwaniem ze względu na mnogość dostępnych rozwiązań i nowoczesnych technologii. Jeśli potrzebujesz pomocy lub konsultacji skontaktuj się z nami.

Chcesz usprawnić swój magazyn z NuboWMS?

Scroll to Top

Poznaj system NuboWMS

Wypełnij formularz, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w możliwie najkrótszym czasie.​

Poznaj system NuboWMS

Wypełnij formularz, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w możliwie najkrótszym czasie.​

Dziękujemy za przesłanie formularza!

Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. Potwierdzenie przyjęcia wiadomości przesłaliśmy na wskazany email.