Spis treści

5 faktów na temat etykiet w logistyce – odpowiadamy na najważniejsze pytania

Etykiety wykorzystywane w logistyce spotykamy wszędzie – w domu, w pracy, na zakupach, w instytucjach publicznych. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się błahe, to właśnie one kryją w sobie szereg istotnych danych, które mają ogromne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania łańcucha dostaw. 

Co tak naprawdę o nich wiemy? Jakie informacje zawierają? Z czego są zrobione? Jak wpływają na efektywność? W tym artykule przedstawimy 6 faktów na temat etykiet logistycznych, by pomóc zrozumieć ich rolę i znaczenie. 

Czym jest etykieta w logistyce?

To specjalna naklejka, najczęściej samoprzylepna, zawierająca informacje umożliwiające identyfikację „obiektu”, jak i jego przeznaczenie. Zazwyczaj zawiera informacje w formie:

  • pisemnej — nazwa produktu, kod, data ważności, numer seryjny, partia itd.
  • graficznej — kod kreskowy lub QR
  • RFID — etykieta posiadająca unikatowy numer w postaci kodu, który jest zapisany w pamięci znacznika RFID tzw. tagu, a do przesyłania danych wykorzystywane są fale radiowe.

Rodzaje etykiet

Etykiety można podzielić ze względu na ich przeznaczenie, funkcje, jak i miejsce, na których są naklejane. Każda z nich odgrywa ważną rolę w łańcuchu dostaw:

Etykieta towaru

Jest kluczowym elementem informacyjnym, umieszczana na opakowaniach produktów. Zawiera szereg istotnych danych dla uczestników łańcucha dostaw, dzięki którym można szybko i sprawnie identyfikować przedmiot.

Etykieta lokalizacji

Służy do oznakowania konkretnych lokalizacji znajdujących się w magazynie i centrach logistycznych. Jest kluczowa dla skutecznego zarządzania zapasami oraz szybkiego i precyzyjnego odnajdywania produktów w magazynie. Etykiety lokalizacyjne mogą przybierać różne formy w zależności od potrzeb i powierzchni, na jakiej będą umieszczone (etykiety foliowe, magnetyczne, PCV, DIBOND itp.)

Zazwyczaj zawierają informacje: 

  • Tekstowe – numer rzędu, regału, półki oraz gniazda
  • Graficzne – kod kreskowy, znaki (np. strzałki), kolory

Etykieta jednostki logistycznej

Stosowane do identyfikacji palet, skrzyń, kontenerów, kartonów czy kuwet, wykorzystywane są do transportu i przechowywania towarów. W łańcuchu dostaw spotykane są różne rodzaje etykiet logistycznych:

Etykieta SSCC

(Serial Shipping Container Code – seryjny numer jednostki logistycznej) – to unikalny numer przypisany do jednostki logistycznej, który umożliwia jej śledzenie i identyfikację na przestrzeni całego łańcucha dostaw. Dzięki ustandaryzowanemu formatowi, każda z 18 cyfr reprezentuje konkretną informację, co pozwala na szybkie odczytanie istotnych danych bez konieczności użycia skanera. Aby umożliwić jej automatyczny odczyt, zapis numeryczny przedstawia się w formie kodu kreskowego zazwyczaj w formacie GS1-128. 

Etykieta kurierska

To nieodłączny element procesu wysyłki i dostawy przesyłek. Zawiera takie informacje jak adres nadawcy i odbiorcy, numer przesyłki, rodzaj usługi przewozowej, kod kreskowy oraz inne szczegóły istotne dla obsługi i śledzenia paczki. Dzięki danym znajdującym się na etykiecie kurierzy mogą szybko zidentyfikować, sortować i finalnie dostarczyć paczkę, a klienci mają wgląd na status i jej położenie.

Rodzaje kodów na etykiecie logistycznej

Na etykiecie najczęściej spotykane są:

Kod kreskowy (1D)

Najczęstszy rodzaj kodu stosowany na etykietach, który składa się z pasków o różnej szerokości i gęstości. Odczytywany za pomocą skanera lub czytnika kodów.

Kod QR (2D)

Kod dwuwymiarowy, który składa się z czarno-białych kwadratów rozmieszczonych na białym tle. Może zawierać znacznie więcej informacji niż tradycyjny kod kreskowy, w tym np. numer seryjny. Odczytywany jest przez skanery wyposażone w funkcję skanowania kodów 2D, w niektórych przypadkach również przez aparat fotograficzny w smartfonach.

RFID

Tag RFID jest strategiczny elementem w technologii identyfikacji radiowej, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych. Zbudowana jest z układu elektronicznego (pamięci i mikroprocesor), anteny komunikacyjnej oraz obudowy (fizyczna część etykiety, np. plastikowa karta, papier itp.). Rozróżniamy tagi typu:

  • tylko do odczytywania (wykorzystywane są wyłącznie do przekazywania informacji o obecności obiektu)
  • z możliwością jednorazowego lub wielokrotnego zapisu i odczytu danych.

Do odczytu potrzebne są terminale z wbudowanym czytnikiem etykiet RFID.

Etykieta – która będzie lepsza?

Wybór między etykietami logistycznymi zależy przede wszystkim od ich przeznaczenia, warunków środowiskowych, na jakie będzie narażona oraz preferencji dotyczących trwałości i wyglądu. Ze względu na koszty najczęściej spotykana jest etykieta papierowa, która może być termiczna lub termotransferowa.

Etykiety termiczne są stosowane głównie przez firmy kurierskie. Charakteryzują się wysoką jakością wydruku i niższymi kosztami zakupu materiałów eksploatacyjnych. Jednocześnie etykiety termiczne posiadają mniejszą odporność na działanie czynników zewnętrznych i krótszy czas przeznaczenia (liczony w kilku tygodniach).

Etykiety termotransferowe dedykowane są głównie do identyfikacji lokalizacji i towarów. Do tego typu etykiet konieczna jest drukarka termotransferowa, posiadająca między drukowaną powierzchnią a głowicą kalkę barwiącą (taśma termotransferowa). Informacje na etykiecie utrzymują się dłużej i posiadają lepsze parametry wytrzymałościowe. Do oznakowania lokalizacji najczęściej wykorzystywana jest etykieta foliowa, która wymaga wydruku termotransferowego i specjalnej taśmy (kalki barwiącej).

Taśma woskowa

Jest najbardziej podstawowym i ekonomicznym rodzajem kalki dedykowanej do wydruku termotransferowego, idealna do drukowania na papierowych etykietach. Wykorzystywana głównie do znakowania towarów.

Taśma woskowo-żywiczna

Nadaje się do drukowania zarówno na etykietach papierowych, jak i foliowych.

Taśma żywiczna

Najbardziej trwała i odporna taśma termotransferowa, która jest idealna do drukowania na etykietach foliowych. Dedykowana przede wszystkim do oznakowania lokalizacji.

W jaki sposób etykieta logistyczna wspiera procesy magazynowe?

Etykiety logistyczne odgrywają kluczową rolę w codziennej pracy magazynu, wspierając pracowników na wielu poziomach. Po pierwsze ułatwiają organizację pracy w magazynie poprzez jasne i zrozumiałe oznaczenie lokalizacji, jednostek logistycznych i towarów, co przekłada się na zwiększenie produktywności. Po drugie, dzięki kodom kreskowym i QR pracownicy mogą szybko i bezbłędnie identyfikować obiekty zarówno podczas przyjęcia, przesunięcia, jak i kompletacji towarów, redukując czas potrzebny na wykonanie zadań. Po trzecie, minimalizują ryzyko błędów podczas kompletacji towarów, a w efekcie też i reklamacji.

Jeżeli dalej zastanawiasz się nad odpowiednimi etykietami do swojego magazynu, napisz do nas. Nasi specjaliści przeanalizują Twoje potrzeby i doradzą odpowiednie rozwiązanie.

Chcesz usprawnić swój magazyn z NuboWMS?

Scroll to Top

Poznaj system NuboWMS

Wypełnij formularz, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w możliwie najkrótszym czasie.​

Poznaj system NuboWMS

Wypełnij formularz, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w możliwie najkrótszym czasie.​

Dziękujemy za przesłanie formularza!

Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. Potwierdzenie przyjęcia wiadomości przesłaliśmy na wskazany email.