Spis treści

3 cechy nowoczesnego systemu WMS

Zachowania konsumentów ewoluują pod wpływem postępującej digitalizacji. Ma to znaczący wpływ także na sposób funkcjonowania magazynu, w tym na ciągłe podnoszenie jakości świadczonych usług. Aby odpowiedzieć na te wyzwania, firmy coraz częściej decydują się na wdrożenie systemu zarządzania magazynem (zaawansowanego WMS, takiego jak np. ExpertWMS lub WMS w chmurze, takiego jak NuboWMS). W 2022 r. przedsiębiorcy mogą postawić na darmowy WMS, który pozwoli im znacznie zaoszczędzić budżet.

Czy warto mieć darmowy WMS?

Darmowy system zarządzania magazynem (WMS) to oprogramowanie automatyzujące proces magazynowania, kompletacji i wysyłki towarów. Darmowy WMS można wykorzystać do zarządzania wszystkimi aspektami łańcucha dostaw, od zaopatrzenia po dystrybucję. Zastosowanie darmowego systemu WMS umożliwia firmom zwiększenie wydajności swoich magazynów poprzez automatyzację lub półautomatyzację wielu zadań, które w innym przypadku wykonywaliby ludzie.

Co w darmowym systemie WMS jest najważniejsze dla sprawnego zarządzania magazynem? W jaki sposób darmowy WMS pozwala zwiększyć rentowność magazynu oraz zyskać przewagę konkurencyjną?

Podniesienie wydajności

Większość dostawców systemów WMS wspiera magazyny w podstawowych operacjach, ale niewiele z tych rozwiązań jest darmowe. W darmowym systemie do zarządzania magazynem mamy dostęp do danych na temat realizowanych zamówień i przebiegu wszystkich procesów w magazynie. Obserwacja właśnie tych procesów pozwala na analizę natężenia pracy w trakcie dnia, która to pozwoli ocenić, w jakich godzinach pracowników jest za dużo, a w jakich za mało. Dzięki darmowemu systemowi WMS możemy też ocenić ile pracy zostało zleconej, a ile rzeczywiście jej wykonano (liczba zamówień do wydania vs liczba zamówień wydanych). Darmowy system WMS pozwala na tworzenie raportów i , na ich podstawie, ewentualne planowanie działań naprawczych.

Elastyczność i zwinność

Firmy produkcyjne, operatorzy logistyczni, dystrybutorzy coraz częściej poszerzają liczbę kanałów działania oraz rozbudowują ofertę produktową. Wszystko po to, aby zachować przewagę konkurencyjną.  Darmowy system WMS w firmach, które np. decydują się na wdrożenie strategii omnichannel, musi być elastyczny, aby sprostać różnorodnym wyzwaniom w dynamicznych środowiskach biznesowych. Kolejną ważną kwestią jest model dostępności oferowanego oprogramowania. Decydując się na korzystanie z systemów informatycznych w modelu chmurowym (typu SaaS, jak np. NuboWMS), firma eliminuje konieczność kosztownej rozbudowy i utrzymania własnej infrastruktury IT. Darmowy system WMS w chmurze to idealne rozwiązanie dla firm o rozproszonej strukturze, dla startupów i przedsiębiorstw, które rozpoczynają swoją działalność, ale są już świadome, że w dobie wzmożonego zapotrzebowania i dużych wymagań należy postawić na sprawdzone sposoby zarządzania obrotem towarów. Współcześni przedsiębiorcy wiedzą, że bez systemu klasy WMS pokonanie konkurencji jest coraz częściej po prostu niemożliwe.

Wysoki poziom użyteczności

Użyteczność darmowego systemu WMS nie wiąże się wyłącznie z jego funkcjami. Tak samo ważne są odpowiedni układ i przejrzysty interface, które umożliwiają szybką, wygodną pracę. Dlatego nad nowoczesnymi i darmowymi WMS, takimi jak NuboWMS, czuwają projektanci UX/UI. To ważne, ponieważ pracownicy magazynu zaakceptują tylko WMS, który ułatwia i usprawnia codzienną pracę. Dlatego ważnymi dla użytkowników cechami darmowego WMS są: łatwość użytkowania, czytelny interface oraz prosta konfiguracja. Tak zaprojektowany system maksymalnie usprawni procesy magazynowe oraz zoptymalizuje prace magazynierów, którzy szybko nauczą się jego obsługi. Dla pracowników magazynu wartością dodaną będzie także możliwość wykorzystania do obsługi darmowego WMS smartfonów i tabletów zamiast profesjonalnych czytników danych/kolektorów.

Chcesz usprawnić swój magazyn z NuboWMS?

Korzystaj za darmo

Wypełnij formularz, aby otrzymać dostęp do bezpłatnej wersji systemu NuboWMS.

Dziękujemy za przesłanie formularza!

Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. Potwierdzenie przyjęcia wiadomości przesłaliśmy na wskazany email.