Spis treści

System WMS vs. System ERP – zadania WMS, z którymi nie radzi sobie ERP? 

W dzisiejszych czasach skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga zastosowania systemów i narzędzi, które wspierają różne obszary działalności. Dwa takie rozwiązania to Oprogramowanie do Zarządzania Magazynem (WMS) oraz Oprogramowanie do Planowania Zasobów Przedsiębiorstwa (ERP). Oba systemy mają kluczowe znaczenie dla skutecznego zarządzania firmą, ale różnią się swoimi funkcjami i zakresem zastosowań. W tym artykule skupimy się nie tylko na różnicach wynikających z ogólnej funkcjonalności systemów, ale również przyjrzymy się temu, w czym system zarządzania magazynem sprawdzi się lepiej od systemu ERP. 

Różnice pomiędzy WMS a ERP

System WMS 

System ERP 

Obszar zarządzania

Specjalizuje się w zarządzaniu magazynem i procesami związanymi z przepływem towarów. 

Obejmuje zarządzanie różnymi obszarami działalności przedsiębiorstwa w formie modułów, takimi jak finanse, księgowość, sprzedaż, zakupy, produkcja, zarządzanie relacjami z klientami, moduł magazynowy itp. 

Funkcje 

Obejmuje takie funkcje jak zarządzanie stanami magazynowymi, kontrola przyjęć i wydań towarów, optymalizacja układu magazynu, zarządzanie lokalizacjami towarów, śledzenie partii i numerów seryjnych oraz raportowanie. WMS zapewnia szczegółowe informacje na temat stanu zapasów, lokalizacji towarów i efektywności operacji magazynowych. 

Integruje różne procesy i działy w firmie, umożliwiając wymianę informacji i automatyzację działań. Umożliwia również planowanie zasobów, obsługę zamówień klientów, procesowanie i kontrolę płatności, wystawianie faktur, śledzenie projektów, analizę danych finansowych. 

Zależność 

Może działać jako samodzielny system, częściej jednak bywa integrowany z systemem ERP lub innymi systemami w celu wymiany danych dotyczących zapasów, zamówień, wysyłek itp. 

Jest zwykle centralnym systemem zarządzającym, który integruje wiele funkcji i procesów biznesowych w jednym miejscu. 

Znając już różnice wynikające z założeń obu systemów warto zastanowić się nad elementami systemu WMS, którym system ERP nie jest w stanie dorównać.

4 przykłady czynności, w których lepiej sprawdzi się system WMS

Lokalizowanie towarów

System ERP może zapewnić ogólne dane dotyczące magazynu, takie jak saldo zapasów i wartość towarów, ale brakować mu będzie rozbudowanych funkcji logistycznych, które oferuje dedykowany system WMS. Dzięki możliwości identyfikacji i odnajdywania towarów zlokalizowanych w określonych miejscach wewnątrz magazynu, można:

  • planować pracę magazynu,
  • efektywnie zarządzać przestrzenią magazynową,
  • śledzić realizację zadań magazynowych,
  • minimalizować czas spędzony na szukaniu produktów,
  • mieć dostęp do aktualnych danych o zasobach i ich lokalizacjach.

Optymalizacja kompletacji zamówień

System ERP zarządza zamówieniami w kontekście działań sprzedażowych, nie wchodząc w kontekst kompletacji towaru. Natomiast WMS wyposażony jest w mechanizmy, dzięki którym:

  • system dobierze najlepszy sposób kompletacji dostosowany do infrastruktury magazynu, charakteru zamówienia, sposobów pracy magazynierów i obranej metody zbiórki (FIFO, FEFO, LIFO),
  • wygeneruje optymalną ścieżkę zbiórki z uwzględnieniem kolejki zbiórki,
  • poprowadzi magazyniera „za rękę”, minimalizując tym samym czas kompletacji, puste przebiegi, liczbę błędów i reklamacji.

Zarządzanie zapasami

Większość systemów ERP nie ma narzędzi, które pozwalają zarządzać towarami w sposób zaawansowany. WMS dzięki takim funkcjom jak śledzenie partii, daty ważności czy numeru seryjnego, może skutecznie kontrolować rotację towarów w czasie rzeczywistym oraz minimalizować straty związane z przeterminowanymi produktami.

Wykorzystywanie urządzeń mobilnych

Wiele systemów magazynowych, w tym NuboWMS, działa nie tylko na urządzeniach stacjonarnych, ale również na urządzeniach mobilnych (terminale, tablety, smartfony) wykorzystując w pełni ich potencjał. Dzięki temu pracownicy magazynu mogą z pomocą np. smartfona: skanować kody kreskowe, przyjmować dostawy, kompletować zamówienia czy przeprowadzać inwentaryzację. Pracownicy mogą szybko reagować na zmieniające się warunki, co wpływa na zwiększenie mobilności i elastyczności pracy. W efekcie końcowym wydajność całego magazynu wzrasta.

Współpraca drogą do sukcesu

W dzisiejszym dynamicznym i konkurencyjnym środowisku biznesowym skuteczne zarządzanie logistyką i operacjami magazynowymi jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zastosowanie zintegrowanego podejścia, łącząc system do zarządzania magazynem (WMS) z systemem do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP). Integracja tych dwóch systemów pozwala na wymianę danych pomiędzy nimi, dzięki czemu możliwe staje się świadome podejmowanie decyzji.

Chcesz usprawnić swój magazyn z NuboWMS?

Scroll to Top

Poznaj system NuboWMS

Wypełnij formularz, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w możliwie najkrótszym czasie.​

Dziękujemy za przesłanie formularza!

Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. Potwierdzenie przyjęcia wiadomości przesłaliśmy na wskazany email.