Spis treści

MODERNLOG 2024 – targi logistyki, magazynowania i transportu

Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG – 2024 już za nami.

Co wartościowego można było wynieść z tego wydarzenia? Jak wygląda świat intralogistyki w Polsce i jak się prezentuje na tle zachodniej Europy?

Czym są targi MODERNLOG?

Targi MODERNLOG reklamują się jako najważniejsze spotkanie sektora logistycznego w Polsce, corocznie odbywają się na początku czerwca w Poznaniu. Połączone są z targami ITM Industry Europe, którym przyświeca idea przemysłu 4.0. i uzupełnione o Targi Kooperacji Przemysłowej.

Takie połączenie ma sens i wnosi wartość dodaną — przecież tam, gdzie jest produkcja, jest i magazyn. W bezpośrednim porównaniu trzeba przyznać, że ITM w tych targach zajmował znacznie więcej przestrzeni, oferując solidną dawkę rozwiązań, których można było zobaczyć i przysłowiowo „dotknąć”. Nasza uwaga skupiona była jednak wyłącznie na intralogistyce, szukaliśmy rozwiązań nie tylko powiązanych z produkcją. 

MODERNLOG obok samej przestrzeni z wystawcami, oferował również autorską konferencję Smart Warehouse.

Kilka słów o wystawcach i pokazach

Dwa pawilony, 100 wystawców – tak w liczbach wyglądał tegoroczny MODERNLOG. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni można było spotkać praktycznie cały polski rynek związany z automatyką. Jeżeli ktoś szuka przenośników, rozważa wdrożenie szaf automatycznych, czy chce zobaczyć rozwiązania typu Autostore, to zdecydowanie te targi były dla niego. Oferta była na tyle bogata, że można było bezpośrednio porównać rozwiązania, skonfrontować ze sobą oferty i dopytać o kierunki nowości.

W pozostałych obszarach już nie było tak dużej obsady, raczej mówimy o kilku przedstawicielach z całej gamy rozwiązań dla intralogistyki – od czołowych dostawców wózków widłowych, przez wyposażenie takie jak regały, stanowiska pakowania, narzędzia kompletacji (skanery, Wi-Fi, wózki kompletacyjne), aż po oznakowanie, monitoring, WiFi itd. Rozwiązania w głównej mierze były dedykowane do wsparcia pracy pracownika fizycznego. Autonomicznych urządzeń było stosunkowo niewiele, a część z nich trzeba było wyszukać w halach targów ITM.

Elementem targów była również sporych rozmiarów strefa pokazów maszyn na żywo In4Log. Może nasze oczekiwania co do tego punktu były zbyt wygórowane, może nie mieliśmy szczęścia do ciekawych prezentacji, w każdym razie ta część jak dla nas nie wykorzystała pełnego potencjału.        

Konferencja Smart Warehouse

Osobną częścią targów MODERNLOG była towarzysząca im konferencja Smart Warehouse. Pozytywnie oceniamy zarówno sposób organizacji, jak również ciekawie dobrany zakres. Tematyka była z jednej strony skupiona na automatyce (Inteligentne magazyny – automatyzacja i transformacja) oraz robotyce (Roboty i technologie przyszłości), z drugiej strony poruszone zostały konkretne obszary, w których można szukać inspiracji (Fulfilment e-commerce; Digitalizacja i IoT; Manager w obliczu wyzwań logistyki przyszłości). Poza tymi wiodącymi tematami zwróciliśmy uwagę na serię wystąpień dotyczącą bezpieczeństwa i dobrych praktyk w obszarze składowania i transportu wewnętrznego. Podsumowując tę część, przy planowaniu wizyty w Poznaniu warto zapoznać się z ofertą konferencji – efektywność wyjazdu może być znacznie większa.

Podsumowanie

Przyjmując zapewnienia organizatora MODERNLOG, że jest to najważniejsze spotkanie sektora logistycznego w Polsce i porównując go największych europejskich targów LogiMAT (Stuttgart, Niemcy), można dojść do wniosku, że nasza logistyka jest o kilka lat za trendami panującymi na zachodzie. Tam jest nacisk stawiany na autonomię a automatyka, choć nadal ważna, traktowana jest jako pewnego rodzaju dojrzała i sprawdzona kategoria rozwiązań. Z kolei w Polsce zdecydowanie większe skupienie jest wokół optymalizacji i wsparcia pracownika (element praktycznie nieistniejący już na zachodzie), a automatyka jest przedstawiana wciąż jako główny obszar inwestycji w innowację.

Skuteczna logistyka wymaga weryfikacji istniejących trendów, dostosowania się do rynku i ciągłej inwestycji w innowacyjność. Targi MODERNLOG skupiają w jednym miejscu różne możliwości, dostarczają przydatną wiedzę i prezentują istniejące rozwiązania.

Chcesz usprawnić swój magazyn z NuboWMS?

Scroll to Top

Poznaj system NuboWMS

Wypełnij formularz, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w możliwie najkrótszym czasie.​

Dziękujemy za przesłanie formularza!

Nasz zespół skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. Potwierdzenie przyjęcia wiadomości przesłaliśmy na wskazany email.