API (Application Programming Interface), czyli interfejs programowania aplikacji, to zestaw reguł, protokołów i narzędzi działających jako most umożliwiający różnym programom, systemom lub usługom komunikowanie się ze sobą, wymianę danych i funkcji. Wszystko to zachodzi niezależnie od tego, jak zbudowane lub w jakim języku programowania są napisane łączące się aplikacje. API umożliwia integrację z innymi systemami, wykorzystując gotowe funkcje i dane, bez konieczności szczegółowego zagłębienia w ich wewnętrzną logikę. Ta umiejętność integracji technologicznej jest strategiczna dla tworzenia wielowymiarowych systemów i usług informatycznych.
API w praktyce
Z technicznego punktu widzenia API to część kodu, która obsługuje wszystkie punkty dostępowe danej aplikacji lub serwera. Do aplikacji lub serwera posiadającego API można wysłać zewnętrzne żądania, a samo API działa w tym przypadku jako pośrednik w ich obsłudze. Interfejs Programowania Aplikacji odpowiada za przesyłanie zapytań do aplikacji oraz umożliwia jej zwrócenie odpowiedzi.
Istnieją różne typy API, co więcej podział zależy wg dobranego kryterium. Najczęściej stosowany jest podział wg protokołu komunikacyjnego gdzie wyróżniamy API typu REST i SOAP, które są powszechnie stosowane w aplikacjach internetowych oraz GraphQL zyskujący coraz bardziej na popularności. Z kolei biorąc pod uwagę format danych API może wykorzystywać format JSON lub XML. Obecnie za standard uważa się REST API i formaty JSONowe.
Główne korzyści z wykorzystania API
Integracja z API pozwala na szybką i efektywną automatyzację zadaniowych procesów. Umożliwia proste dodawanie nowych funkcji, usług, a także ułatwia integrację z innymi platformami bez konieczności przeprojektowywania całego systemu i tworzenia wszystkiego od zera.
API umożliwia płynną integrację różnych systemów i platform, co ułatwia wymianę danych i współpracę między nimi.
API zapewnia bieżący dostęp do aktualnych danych, co wspiera podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym.
Integrując się z popularnymi platformami za pomocą API, firmy mogą poszerzyć spektrum działania, a tym samym dotrzeć do większego grona odbiorców.
Integracja API z różnorodnymi platformami i gromadzenie informacji, pozwala na tworzenie spersonalizowanych interakcji z użytkownikami.
Dzięki integracji z API dane mogą być udostępniane między systemami, bez konieczności ujawniania szczegółów wewnętrznych implementacji.
Rola Api w systemie WMS
API w systemach zarządzania magazynem (WMS, Warehouse Management System) jest strategicznym narzędziem, które umożliwia elastyczną, płynną i sprawną integrację z różnymi systemami biznesowymi, m.in. ERP, CRM, czy platformy e-commerce (OMS).
Połączenie systemów za pomocą API zapewnia dostęp do danych w trybie rzeczywistym, w WMS takie spoiwo systemów pozwala zautomatyzować wszystkie procesy magazynowe (przyjęcie towaru, kompletację zamówień czy wysyłkę produktów), monitorować stany magazynowe oraz optymalizować przestrzeń magazynową.
Na przykład, API umożliwiając bezpośrednią integrację WMS z systemami kurierskimi sprawia, że proces nadawania przesyłek zostaje w pełni zautomatyzowany – system pozwala generować etykiety kurierskie, optymalizować opcje dostawy z uwzględnieniem parametrów zamówienia oraz śledzić bieżącą aktualizację statusu paczki.
Podsumowanie
Dzięki wykorzystaniu API w systemie WMS przedsiębiorstwa mogą stworzyć swoisty i indywidualny ekosystem, który dzięki swojej skalowalności usprawnia działania magazynowe, redukuje ryzyko wystąpienie błędów manualnych, skraca czas realizacji procesów w całym łańcuchu dostaw, a także zwiększa kontrolę nad operacjami logistycznymi.
API pełni kluczowe zadanie w automatyzacji i wymianie danych w czasie oraz umożliwia tworzenie elastycznych i skalowalnych aplikacji. Dzięki API można zautomatyzować wiele zadań, które normalnie wymagałyby manualnego działania, a także uzyskać natychmiastowy dostęp do aktualnych danych.