SaaS (Software as a Service) jest modelem dostarczania oprogramowania, w którym aplikacje są hostowane przez dostawcę usług, tj. znajdują się w chmurze i są udostępniane klientom za pośrednictwem Internetu. Często zamiennie nazywane Cloud, rozwiązanie chmurowe czy też aplikacja online. Z tego rozwiązania korzysta się jak z usługi (zazwyczaj płatnej w formie abonamentu/subskrypcji), nie ma konieczności zakupu licencji i instalowania oprogramowania na komputerze czy serwerze. Dzięki rozwiązaniu SaaS przedsiębiorstwa mogą korzystać z najnowszych technologii bez potrzeby inwestowania w kosztowną infrastrukturę IT.
Korzyści i wyzwania jakie niesie za sobą SaaS
Zalety
Koszty początkowe
SaaS jest zazwyczaj oparty na subskrypcji – elastycznym modelu płatności, najczęściej występującym w miesięcznych lub rocznych płatnościach. Koszty początkowe są niższe w porównaniu z tradycyjnym oprogramowaniem, które wymaga dużych nakładów inwestycyjnych w całą infrastrukturę i licencje.
Aktualizacje i wsparcie
Dostawcy SaaS zajmują się aktualizacjami, poprawkami bezpieczeństwem i utrzymaniem systemu. Implikacją tego jest korzystanie z zawsze najnowszej wersji oprogramowania. Wsparcie techniczne często jest wliczone w abonament.
Dostępność i skalowalność
Rozwiązanie chmurowe działa z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu, co pozwala na pracę zdalną i wprowadza elastyczność w korzystaniu z aplikacji na różnych urządzeniach. Prawidłowo zaprojektowane rozwiązanie chmurowe posiada stałą wydajność (niezależnie od skali użytkowania) oraz łatwość skalowania usług w zależności od potrzeb biznesowych.
Bezpieczeństwo i kopie zapasowe (backupy)
Dostawcy SaaS często oferują zaawansowane zabezpieczenia i regularne kopie zapasowe danych. Przy tradycyjnych rozwiązaniach, poza inwestycją w infrastrukturę, należy uwzględnić bieżącą pracę i koszty specjalisty (własnego lub outsourcing).
Integracja i współpraca
Łatwość integracji z innymi aplikacjami i usługami. Możliwość współpracy z innymi użytkownikami w czasie rzeczywistym.
Łatwość wdrożenia
SaaS eliminuje potrzebę instalacji i konfiguracji oprogramowania na lokalnych komputerach. Użytkownicy mogą korzystać z aplikacji bezpośrednio przez przeglądarkę internetową.
Wyzwania
Koszty długoterminowe
Długoterminowe opłaty abonamentowe mogą przewyższyć jednorazowe koszty licencji, jednak zawsze należy przeanalizować całkowity koszt posiadania (TCO – total cost of ownership), włączając w to sumaryczne wydatki na wdrożenie, serwis i asystę.
Zależność od Internetu
Dostęp do oprogramowania jest uzależniony od stabilnego połączenia internetowego, jednak w dzisiejszych czasach wszechobecność i łatwa dostępność Internetu staje się coraz mniejszym utrudnieniem.
Bezpieczeństwo danych
Przechowywanie danych u dostawcy SaaS może budzić obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa, choć renomowani dostawcy stosują zaawansowane i sprawdzone zabezpieczenia posiadanych danych.
Ograniczona kontrola
Użytkownicy mają ograniczoną kontrolę nad oprogramowaniem, aktualizacjami i jego infrastrukturą. Może to być problematyczne dla firm z unikalnymi wymaganiami lub regulacjami prawnymi.
Podsumowanie
SaaS może być doskonałym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza tych, które potrzebują, mobilności, elastyczności, łatwości wdrożenia i niskich kosztów. Idealnie sprawdzi się dla podmiotów rozpoczynających przygodę z systemem WMS, które są na etapie rozpoznania swoich możliwości na ciągle fluktuującym rynku. Systemy SaaS będą również lepszym wyborem, od rozwiązań on-premise, dla przedsiębiorstw, które chcą stosować sprawdzone rozwiązania i zależy im bardziej na szybszym wdrożeniu, niż na zaprojektowaniu unikatowego systemu do własnych wytycznych.
Niezależnie od rozwiązania ważny jest dobór odpowiedniego dostawcy, który potrafi zrozumieć indywidualne potrzeby, maksymalizuje korzyści klienta a także skutecznie eliminuje wady i zagrożenia.